OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Sekcja: Start arrow Praktycznie arrow Informacje dla kierowców z Polski
Informacje dla kierowców z Polski
Redaktor: WE   
Podczas pobytu o charakterze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy. Obowiązuje używanie świateł mijania przez cały rok oraz pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Dzieci (dotyczy to również niemowląt) mogą być przewożone tylko w specjalnych dziecinnych fotelikach. Zimą, która w niektórych rejonach Norwegii rozpoczyna się już w październiku oraz może trwać do maja, bezwzględnie wymagane są opony zimowe z kolcami albo bez (w Oslo oraz niektórych innych dużych miastach należy opłacić specjalny podatek za jazdę na zimowych oponach z kolcami). Od kierowców ciężarówek wymagane jest posiadanie, oprócz zimowych opon, również łańcuchów. W razie braku odpowiednich opon albo innego sprzętu umożliwiającego jazdę w warunkach zimowych policja może zatrzymać pojazd aż do czasu ich uzupełnienia przez kierowcę.

Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego (dotyczy to również przepisów parkowania pojazdów) karane jest z całą bezwzględnością. Policja norweska nie spisuje protokółów policyjnych z niegroźnych wypadków drogowych zostawiając ocenę wypadków samym jego uczestnikom oraz firmom ubezpieczeniowym. Norweskie firmy ubezpieczeniowe posługują znormalizowanym międzynarodowym protokołem powypadkowym, który powinien znajdować się zawsze pojeździe.

W Norwegii jest wiele płatnych dróg oraz tuneli, przy czym są dwa rodzaje tzw. „bramek”: umożliwiające dokonywanie płatności gotówką oraz kartami płatniczymi oraz w pełni automatyczne działające w systemie „Autopass”, bez konieczności zatrzymywania się. W drugim przypadku opłatę za przejazd można uregulować po przejechaniu „bramki” w oznaczonych stacjach benzynowych przy drodze albo, tak jak jest w aglomeracji Oslo, na stacjach benzynowych „Esso”.

Niedozwolone jest kierowanie pojazdem mechanicznym zarejestrowanym poza Norwegią, bez obecności właściciela pojazdu w pojeździe, przez mieszkańca Norwegi tj. osobę mającą prawo pobytu w Norwegii. Na witrynie internetowej norweskiego urzędu celnego znajduje się m.in. sporządzona w języku polskim informacja dotycząca poruszania się po Norwegii samochodem zarejestrowanym poza tym krajem (nie dotyczy turystów, lecz osób z prawem pobytu w Norwegii).


TAGI: autem po Norwegii, samochodem do Oslo, auta w Norwegii, przepisy dla kierowców
 
Advertisement