OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Sekcja: Start arrow Praktycznie arrow Prawo do korzystania z norweskiej natury
Prawo do korzystania z norweskiej natury
Redaktor: SA   
W Norwegii każdy może korzystać z uroków natury w lesie, w górach, nad morzem lub wzdłuż wybrzeża. Może to robić niezależnie od tego, kto jest właścicielem gruntu. Prawo to nazywa się Allemannsretten i jest ono podstawą spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu w Norwegii.

Rozróżnia się w związku z tym dwa terminy „teren zewnętrzny” i „teren wewnętrzny”. Teren zewnętrznego to np.: plaża, wydmy, zbiorniki wodne, mokradła, las i góry a teren wewnętrzny to grunt działkowy, parcela związana z domem mieszkalnym lub domem letniskowym, tereny uprawne, łąki, pastwiska i tym podobne obszary. Można bez ograniczeń przebywać na plaży, którą zaliczamy do terenu zewnętrznego, ale przebywanie na terenach wewnętrznych jest objęte szczególnymi regułami.

Allemannsretten daje nie tylko możliwość przebywania na łonie natury, ale także prawo zbierania np. jagód, grzybów, kwiatów na terenach zewnętrznych. Dozwolone jest także rozbicie namiotu na łonie natury. Odległość od obozowiska do najbliższego domu mieszkalnego lub letniskowego musi wtedy wynosić co najmniej 150 metrów. Jeżeli chce się spać w tym samym miejscu dłużej niż dwie noce, należy spytać o zgodę właściciela gruntu. W górach lub w miejscach odległych leżących na terenach zewnętrznych nie ma zgody na biwakowanie. Ważne jest także, aby nie zaśmiecać i nie niszczyć przyrody oraz nie naruszać prywatności osób znajdujących się w okolicy. Myślistwo i wędkarstwo nie jest objęte Allemannsretten, za wyjątkiem połowu ryb w wodach słonych i polowania na dozwolone gatunki morskie.  


TAGI: Norwegia, Oslo, czas wolny, namioty, zwiedzanie, wycieczki, warto wiedzieć
 
Advertisement